اختلال هویت تجزیه ای و فیلم سی بل

اختلال هویت تجزیه ای  و فیلم سی بل

 

یکی از پر قدرت ترین فیلم‌هایی که در آن اختلال هویت تجزیه ای و یا شخصیت چندگانه به تصویر کشیده شده است، فیلم سی بل Sybil با بازی زیبای سالی فیلد و دوبله زیباتر و خارف العاده زهره شکوفنده است .

اختلال هویت تجزیه ای  و فیلم سی بل

یکی از پر قدرت ترین فیلم‌هایی که در آن اختلال هویت تجزیه ای و یا شخصیت چندگانه به تصویر کشیده شده است، فیلم سی بل Sybil با بازی زیبای سالی فیلد و دوبله زیباتر و خارف العاده زهره شکوفنده است . این فیلم در سال ۱۹۷۶ ساخته شده است. در این فیلم، سی‌بل معلم مهدکودکی است که روزی شنیدن صدای غژغژ یک تاب، او  را وارد خاطرات تلخ کودکی‌اش می‌ کند، تلاش برای فرار و رهایی از آن خاطرات باعث به هم ریختن او می‌شود، روانپزشکی او را به مدت یک دهه درمان می‌کند و با هیپنوتیزم متوجه لایه‌های هویتی مختلف او می‌شود و در می‌یابد او ۱۶ شخصیت متفاوت با عادات و رویکردهای اخلاقی متفاوت دارد و …

فیلم‌ دیگری که در آن شخصیت‌ چندگانه نمایش داده شده‌است، فیلمی است قدیمی به نام سه چهره ایو (the three faces of eve) . در این فیلم زنی به سه شخصیت زن خانه‌دار با ضریب هوشی پایین، یک زن محترم و یک دختر گستاخ، پیوسته در حرکت است.

فیلم دیگر قابل بحث فیلم با غریبه حرف نزن (never talk to strangers) با بازی آنتونیو باندوراس و ربکا دی مورنای در نقش یک روانشناس جنایی که به دلیل کودکی تلخی که در ناخودآگاهش ریشه دوانده است و هرگز قرار نبوده است با غریبه ها حرف بزند، دچار تجزیه شخصیت می شود و درگیر رابطه ای عاشقانه با غریبه ای بی هویت ( آنتونیو باندوراس) می شود و ماجراهایی که اتفاق می افتد.

از فیلم های دیگر می توان به فیلم من، خودم و آیرین (me,myself and irene) ، با بازی جیم کری اشاره کرد.

همچنین در فیلم Hide & Seek، رابرت دنیرو نقش شخصی را بازی می‌کند بعد از پی بردن به خیانت همسرش، دچار شخصیت دوگانه می‌شود. در فیلم مشهور باشگاه مشتزنی هم کاراکتر آنارشیست غیرواقعی فیلم با بازی برد پیت، به نوعی  نمایش شخصیت مضاعف راوی داستان است.

و فیلم های بسیار دیگری ...

کلمات کلیدی

  • ,

نظرات0 نظر برای این مطلب ثبت شده است.

تا این لحظه هیچ نظری برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر جدیدپر کردن تمامی فیلد ها الزامیست.

کد امنیتی